21 maja 2024

Rezonans magnetyczny Warszawa

Funkcjonalności, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz używanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu albo jego ustalonej części pod kątem stanu zapalnego, urazu albo zmian nowotworowych. Badany w trakcie badania spoczywa w ciasnym tunelu urządzenia. Kiedy warto zrobić badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się przeważnie USG i RTG, uzupełniająco również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie wspomniane badania mają wiele zalet ale i ograniczeń. Stąd jakże ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając szanse na właściwą diagnozę a następnie skuteczne terapie.
Ogromnym plusem badania rezonansem jest uzyskanie precyzyjnych obrazów z racji między innymi wykorzystania kontrastów i obserwacji ciała pod kilkoma płaszczyznami. Nowoczesne urządzenia pozwalają oglądać całe ciało, ale również jego poszczególne części. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście multinarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu procesów nowotworowych, guzów ale także analizie rozległych uszkodzeń ciała, nazywaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Mimo wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób ma także wady. Główną jest to, że MRI jest badaniem statycznym, badany musi spoczywać w jego trakcie spokojnie co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego jakże ważnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce do dziś oczekuje się zbyt długo. Prędzej dostępne są zdjęcia rentgenowskie albo USG. Jest ewentualność wykonania MRI odpłatnie, koszt jednak to często kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są wszelkie alergie.

Wskazania do rezonansu

Po przeprowadzeniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, jamy brzusznej bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem jest diagnozowanie schorzeń układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest niezbędny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu ankiety.
Na samo badanie trzeba zgłosić się w wygodnym ubraniu bez metalowych części, nie posiadać kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), być na badanie na czczo, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale zażywanych leków.

Jak działa MRI?

Podczas badania pacjent przebywa w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, później nadaje fale radiowe które po trasie trafiają na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o budowie organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w zamian daje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez limitów, jedynie stanowić może zagrożenie dla osób z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd strasznie ważny okazuje się wywiad i przekazywanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym realizowanym badaniem czy zabiegiem.